Uncategorized

Adana Gezi Rehberi

Şehir Adı: Adana
Adana’nın Nüfusu: 2.165.595
Adana’nın Yüz Ölçümü: 14,125 km² (5,5mi)
Adana’nın İl Plaka Kodu: 01
Adana’nın Telefon Kodu: (+90) 322
Adana’nın Coğrafi Konumu: 35-38 enlemleri ile 34-46 doğu boylamları arasında ve Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır.

Adana Tarihi, Kalınacak yerleri ve turistik Yerleri:
Adana’nınTarihi:
Adana, Antik Klikya Bölgesinin en önemli şehirlerinden birisidir. Adını, Yunan mitolojisine göre, Gök Tanrısı Uranus;un Oğlu Adanus’tan almıştır Araştırmalara göre Yontma Taş Devrinden bu yana yerleşim yeri olmuştur. Çukurova’nın eski yerleşim yerlerinden birisi olan Tepebağ Höyüğü ise ilk çağlardan kalmıştır. Tepebağ’ın güneyinden Taş Köprü’nün bitişiğinde eski kale yıktırılarak yerine Adana Kalesi yapılmıştır.
Adana’nın Turistlik yerleri:
Adana Taş köprü Adana’nın sembol yapısıdır. Tarihi Roma dönemine dayanmaktadır. Günümüzde Seyhan ve Yüreğir merkez ilçelerini birbirine bağlayan bir taş köprüdür. En önemli özeliği ise Dünya’nın araç trafiğinde en eski köprüsüdür. Diğer bir yandan Adana Ulu Cami Ramazanoğulları döneminden kalma 1541’te yapılmış bir yapıdır. Adana’nın en büyük camisidir.
Adana’nın Ekonomik yapısı:
Türkiye’nin en gelişmiş tarım bölgesidir. %39’u tarıma elverişli olduğu için çok üretkendir. Modern tarım araçları ile sulama, gübreleme, tohum ve ilaçlama ile bir senede birkaç defa ürün alınır. Türkiye’nin dörtte biri pamuk ihtiyacını burada karşılar. Bunu yanında susam, karpuz, sebze, üzüm, incir, tütün gibi yiyecekler açısından önemli bir ilimizdir. Hayvancılık olarak o kadar gelişmemiştir. Koyun kıl keçisi veya deve yetiştirilir.
Adana’da Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:
Uçakla gidilebilir. İstanbul ile Adana arası 1 saat 25 dakikadır. Aynı zamanda tren ile gidilebilir. Ama çok uzun sürmektedir. İstanbul ile Adana ten yolu ile yaklaşık 18,5 saat sürmektedir. Kara yolu ile giderseniz Adana ile İstanbul arası otobüs ile molalarla birlikte 12 saat sürmektedir.
Adana’nın Nesi Meşhur?
Adana denilince akla ilk gelen kebaptır. Adana kebap sadece Türkiye için değil dünya genelinde çok önemli bir lezzet olup Adana’ya özgü bir yiyecektir. Bu yiyeceğin özelliği koçların etinden yapılmasıdır. Adana’nın ustaları, kullanılan malzemeleri çok önemli olup sadece o yöreye özgüdür. Diğer bir özelliği ise şalgam suyudur. Şalgam suyunun en kalitelisini yapan yerdir ve diğer şalgam sularına göre çok daha lezzetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir