Asya, Türkiye

Adıyaman Gezi Rehberi

Şehir Adı: Adıyaman
Adıyaman’ın Nüfusu: 597.835
Adıyaman’ın Yüz Ölçümü:  7,871 km² (3 mi²)
Adıyaman’ın İl Plaka Kodu: 02
Adıyaman’ın Telefon Kodu: (+90) 416
Adıyaman’ın Coğrafi Konumu:
Adıyaman ilimiz Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Yüzölçümü bakımından 38’11’ – 37’25’ kuzey enlemi ile 39’14 – 37’31’ doğu boylamında yer almaktadır.

ADIYAMAN’IN TARİHİ:

Paleolitik kültürünü çıkartan insanlar mağaralarda yaşıyorlardı. Bu dönemde insanlar avcılık yaparak hayatlarını sürdürüyorlardı. Hayvan sayısı çoğunlukta olunca insanların sosyal yaşantısı bu çevrede oluşmaya başlandı. İlk yerleşme olarak Adıyaman- Malatya karayolu üzerinde bulunan Palanya Kayaaltı Sığınağı olarak paleolitik dönemin ilk yerleşmelerinden olmuştur. Bugün Atatürk Barajı gölü üzerinde ise Eski Tunç ve Kalkolitik dönemdeki in sanların yerleşim yerleşmelerinin başlangıcı olarak belirlenmiştir

ADIYAMAN’IN TURİSTLİK YERLERİ:

Adıyaman’ın şehir merkezinde bulunan Adıyaman Kalesi ise yaklaşık 25 m yükseklikte olan Yığma bir höyük üzerine kurulan bir yapıttır. Adıyaman’a gidip görmeden gelemeyeceğiniz bir eserdir. En önemlilerinden biri olan Nemrut Dağı ise sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en önemli tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Nemrut Dağı Mili Parkı, Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer almaktadır. Tarihi ise Kommagene uygarlığından gelmektedir. O zamana ait kral bütün heykel ve mezarlara çok önem verip birçok eser bırakmıştır. En önemlilerinden birisi olan Nemrut Dağı ise her sene on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

ADIYAMAN’IN EKONOMİK YAPISI:

Adıyaman’ın ekonomik yapısı olarak başlıca tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ama turizm de büyük ekonomik gelir arasındadır. Tarım olarak pirinç, biber, karpuz ve kavun üretilmektedir. Adıyaman’ın pestik ve pekmezi çok meşhurdur. Hayvancılık olarak kıl keçisi ve koyun çoğunlukta olduğu gibi sığırda beslenmektedir
Adıyaman’ın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:
İstanbul ile Adıyaman arası 1257 Km olup otomobil ile gidildiğinde yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir. Uçuş süresi ise yaklaşık 1 saat 40 dakika sürmektedir. Adıyaman’da konaklama alternatifleri olarak günlük 80-160 TL arasında oteller bulunabilir.

ADIYAMAN’IN NESİ MEŞHUR?

Adıyaman’ın yöresel yemekleri olarak Heside, Pıtpıtı Çorbası, Meyir Çorbası, Parmak Kebap, Adıyaman Tavası, Dövmeç en çok tercih edilenler arasındadır.