Asya

Afyonkarahisar Gezi Rehberi

Şehir Adı: Afyonkarahisar
Afyonkarahisar’ın Nüfusu: 706.371
Afyonkarahisar’ın Yüz Ölçümü: 14.237 km² (5.496,9 mi²)
Afyonkarahisar’ın İl Plaka Kodu: 03
Afyonkarahisar’ın Telefon Kodu: (+90) 272
Afyonkarahisar’ın Coğrafi Konumu:
Afyonkarahisar ilimiz Ege Bölgesinin iç batı kesiminde bulunur. Yüzölçümü 14570 Km² olan ilimizin coğrafi konumu bakımından, 37′ 45” ve 39′ 17” kuzey enlemi ile 29’40” ve 31′ 43” doğu boylamı üzerinde yer almaktadır.

AFYONKARAHİSAR’IN TARİHİ:

Afyonkarahisar ilimiz tarihi bakımından Hititlere dayanmaktadır. İlk sahipleri olan Hititler olan bu ilimiz pek çok höyüklerde Hititlere ait tarihi yapılar ve eserler ortaya çıkmıştır. Afyon kalesini yapan ise Hitit imparatoru “Mürsil” olarak bilinir. Savaşlar sonrasında burayı Hititlerin elinden alan Frikyalılar Sakarya boylarındaki hakimiyetlerini devam etmişlerdir. Frikyalılar bu şehri ele geçirdikleri zaman isminin değişmesini istemiş ve ismini “Sineda” koymuşlardır. Afyon müzesinde Frikyalılara ve Hititlere ait birçok tarihi eser bulunmaktadır.

AFYONKARAHİSAR’IN TURİSTLİK YERLERİ:

En başta Afyon Müzesi gelmektedir. Müzede antik şehirde bulunan Kalkolitik, Eski Tunç, Frigyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Hititlere ait birçok eserler sergilenmektedir. İhsaniye Ayazini Kasabası ise, Frigler Dönemi’nden beri yerleşim yeri olarak bilinen bir yerdir. Bizans dönemine ait kiliseler ve Bizans ve Roma dönemine ait tek kişilik kaya mezarları vardır. Synnada, Şuhut ilçe merkezinde bulunan, Roma ve Bizans zamanında Frigya’nın başkenti olarak bilinen bir yerdir.

AFYONKARAHİSAR’IN EKONOMİK YAPISI:

Başlıca gelir kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Başlıca tarım ürünleri olarak arpa, ayçiçeği ve buğday gelmektedir. Haşhaş ve şeker pancarı ise endüstri bitkileri arasında önemli yer tutmaktadır. Hayvancılık olarak da ilerlemiştir. Geniş otlaklara sahiptir. Koyun türü fazlasıyla vardır. Kıl keçisi, tiftik keçisi ve sığır çok daha fazla beslenen hayvanlardır.

AFYONKARAHİSAR’IN SEYAHAT VE KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ:

İstanbul ile Afyonkarahisar arası 445 Km olup otomobil ile yaklaşık 5 saat 11 dakika’da gidilmektedir. Uçakla giderseniz yaklaşık 52 dakika sürmektedir. Konaklama olarak günlük 60-140 arası oteller bulunabilir.

AFYONKARAHİSAR’IN NESİ MEŞHUR?

Afyonkarahisar ilimizin yöresel yemekleri olarak Sulu Köfte, Afyon Kebabı, İncir Dolması sık yapılan ve önerilen yemeklerdir. Tatlı olarak Nişan Kurabiyesi ve Lokumlu Kurabiye yöresel tatlılarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir