Uncategorized

Antalya Gezi Rehberi

Şehir Adı: Antalya
Antalya’nın Nüfusu: 2.222.562
Antalya’nın Yüz Ölçümü: 20,9 9km² (8,1 mi²)?
Antalya’nın İl Plaka Kodu: 07
Antalya’nın Telefon Kodu: (+09) 242
Antalya’nın Coğrafi Konumu: Antalya Türkiye’nin güneybatısında 29 29° 20′-32°35′ doğu boylamları ile 36° 07′-37° 29′ kuzey enlemleri arasındadır.
Antalya’nın Tarihi:
Kral Attalos’un bana “Bana bir yeryüzü cenneti bulun”, sözüyle kurulan ve adını kurucusu alan Attaleia bugünün Antalyası ’dır. Anadolu’nun en bereketli coğrafyasında kurulmuştur. Tarihin ve kültürün mitolojisi olmuştur. Bergama Kralı 2. Attalos tarafından İsa’dan önce ikinci yüzyılda kurulan ve antik çağlardaki adı Attaleia’yı da bu kralın adından alan Antalya şehri, dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.
Antalya’nın Turistlik Yerleri:
Düden şelalesi, Antalya’ya 15 km uzakta ve Antalya’nın en güzel şelalelerindendir. Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyindedir. İlçe ile aynı ismi taşıyan şelale, çok güzel akan suyu ile turistlerin gözde mekanı olmuştur. Alara Kalesi, Alara Çayı yatağı üzerindeki bir dağda kurulmuştur. Kervanların güvenliği için 1232’de Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yapılmıştır. Kızıl kulesi ise kızıl taşlardan Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafında yapılmıştır. Denizden gelen saldırılara karşı yapılan bir kuledir.
Antalya’nın Ekonomik Yapısı
Antalya’nın ekonomisi en büyük turizm sonra tarım gelir. Toprakları çok verimlidir. Buğday, arpa, ve yulafa dayanır. Ayrıca pamuk, susam, soğan ve sebzede büyük oranda yetiştirilir. Türkiye’de en çok muz ve portakal yetişen ilimiz Antalya’dır. Meraların azalması ile hayvancılık pek fazla gelişmemiştir. Çoğunlukla sığırlar vardır. Ama en önemlisi turizm açısından en önemli illerimizden biridir.
Antalya’nın Seyahat Ve Konaklama Alternatifleri:
İstanbul ile Antalya arası yaklaşık 727 kilometre olup araçla 10 saat 30 dakikada gidilir. Uçak ile 1 saatte gidilebilir.
Antalya’nın Nesi Meşhur?
Antalya’ya geldiğinizde oraya özgü yöresel yemekleri yemeden dönmemeniz gerekecektir. Oraya özgü Taratorlu piyaz, laba, hibeş, saç kavurması gibi yiyecekleriyle ünlüdür. Reçelleri olarak limon portakal, bergamot gibi farklı çeşitleri bulunur. Sadece yörede değil taze balıkları daha bir başkadır. Çok farklı ülkenin mutfaklarına ev sahibi yapan Antalya, denizi, yöresel yemekleri, tarihi ile muhteşem şehirlerden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir