Avrupa

Cenevre’de Gezilecek Yerler

Cenevre, Isviçre’nin güneyinde Fransa sınırında yer almaktadır. Özellikle kışın kayak severlerin Fransa ve Isviçre Alplerine giderken Cenevre havaalanını kullanır. Bana kalırsa gezecek son derece önemli turistik yerleri bulunmadığından ve Isviçre gibi pahalı bir ülkenin en pahalı şehri olduğundan 1 gecenin yeterli olacağını düşünüyorum.

Jet D’eau

Jet d’Eau adındaki meşhur su fişkıyesi bu gölde yer almaktadır. (Fotoğraf:Üst) Göl dediğime bakmayın nerdeyse deniz kadar büyük bir göl burası. Iki ülke ve birçok şehiri kapsayan büyüklükte desem sanırım yeterince açık olur. Cenevre’nin sembolü haline gelmiş bu fışkiyede bazı geceler ışıklandırmalar da oluyor. Havanın rüzgarlı olduğu günler karaya çok fazla su geldiği gerekçesiyle kapatılıyor.

Çiçek Saati

Isviçre gibi saatleriyle nam salmış bir ülkede, Cenevre gibi şehrin merkezinde alanlara, köprülere saat markalarının isimleri verildiği bir şehirde tamamen çiçekten yapılmış sembolik bir süs saati, şehrin renkli köşelerinden biri haline gelmiş.

Saint Pierre Katedrali

13. Yüzyılın başlarında tamamlanan bu katedral, Cenevre’nin en eski ve en görkemli yapılarından biri halinde. Gotik mimarisiyle inşaa edilmiş bu katedralde iç kısmı sade ama şık dizayn edilmiş. 

Ayrıca 64 metre uzunluğunda bir de kulesi bulunan bu katedralde kuleye çıkabilir ve çok yüksek bir şehir olmayan Cenevre’yi ayaklarınız altına alıp 360 derece izleyebilirsiniz. Kuleye çıkış için 4CHF yani yaklaşık 4 Euro bir ücreti var.

Mont Blanc Köprüsü

Rhone nehrinin Leman gölüyle birleştiği yerde ana yolları bağlayan 150 yılı aşkın bir tarihi olan bu köprü şehrin tam merkezinde olduğundan ve bence şehirde fazla önemli gezilecek yer olmadığından adından söz ettiriyor. Mont Blanc köprüsü adını Cenevre’nin biraz uzağındaki büyük dağın adı olan Mont Blanc ya da Monte Bianco’dan alır. Bu köprünün hemen yanında nehrin üstüne bir park yapılmış ve şehir trafiğinin en yoğun yaşandığı yerin dibinde olmasına rağmen son derece huzurlu vakit geçirilinebiliyor. 

Belediye Binası

Mont Blanc Köprüsünden Eski Şehir’e doğru gittiğinizde Saint Pierre Katedrali’ne yakın olan Belediye Binası’nı göreceksiniz. Kapısında hem Isviçre hem de Cenevre bayrağı asılı


Eski Şehir Meydanı

Cafelerin yoğunlaştığı bir tane süs çeşmesinin de yer aldığı bu meydanda bir tane de kilise yer almakta. Bu meydan Belediye Binası’ndan yukarı çıkan yolun hemen sonunda.


Reformans Duvarı

Cenevre’de belki de en ilginç yerlerden biriydi. Cenevre Üniversitesi’nin bahçesinde yer alan bu anıt duvar, tarihte Calvinizm’in merkezi olan Cenevre’de Calvinizm’in sembol isimlerinin heykelleri yapılmış ve anıt duvarı haline getirilmiş.

 

(Fotoğraf:Alt) Bu köprü aslında hiçbir özelliği yok fakat yapım sürecinde yaşananları duyduğumda ilginç gelmişti. Daha önce baya kötü durumda olan ve yeni restore edilen bu köprünün tüm restorasyon masraflarını dünyaca ünlü saat markası Rolex üstlenmiştir ve karşılığında da ne bir reklam ne de bir Rolex köprüsü ünvanı istememişler. Bu cömert hareketin nedeni köprü tam anlamıyla yenilendikten sonra anlaşılıyor. Köprünün tam arkasına hiza olarak denk gelen Rolex binası ve onun da kocaman Rolex tabelası bulunmakta. Köprünün diğer tarafından bakıldığında ise o tabela sanki köprünün üzerinde duruyormuş gibi gözüküyor. Rolex kurnazca harika bir reklama imza atmışa benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir