Avrupa

Lapland Gezilecek Yerler

Kolay kolay bir gittiğim şehre bir daha gitme alışkanlığım yoktur fakat Lapland bunu açık ara hak ediyor. Kesinlikle ileride tekrardan gideceğim ve hatta gitmekten bıkmayacağım bir yer. Kuzey Kutup Dairesi üzerinde yer alan Lapland, Finlandiya’nın en büyük bölgesi ünvanını taşır. Lapland’in en bilinen ve en turistik şehri Rovaniemi’dir. Noel Baba’nın o meşhur köyü de Rovaniemi’de yer almakta. Ben sizleri Rovaniemi’nin bile yaklaşık 1-2 saat kuzeyindeki Levi Kayak Merkezi’ne götüreceğim. Lapland denince akıllara gelen husky ve ren geyikleri çiftlikleri, kuzey ışıkları macerası ve birbirinden harika ilginç aktivitelerle sizleri buluşturacağım.

NEREDE KALINIR?

Levi’deki oteller çoğunlukla fotoğrafta göründüğü gibi büyük kulübe evleri sunmakta. Içlerinde sauna ve şömine olan bu bungalov vari evlerin 3,4,5 hatta 10 kişilikleri bile mevcut.

Levi Kasaba Merkezi’nde restaurantlar, kayak malzemeleri satan dükkanlar, Lapland hediyelik eşya dükkanları ve bir de süpermarket yer almakta. Bu evlerde mutfak da olduğundan genelde herkes kendi yemeğini evlerde yapmayı tercih ediyor.

NELER YAPILIR?

Levi’de yapılacaklar saymakla bitmez desek doğru olur. Buradaki en önemli şey hava durumu. Çünkü çoğu aktivite açık havada yapıldığından olası bir tipide ya da tam tersi kar seviyesi az olma durumunda gerçekleşemeyebiliyor.

Gelin Levi’de mevcut aktiviteler listesini sizinle paylaşayım:

1-Kayak: Levi aslında bir kayak merkezi. 43 tane dünya standartında kayak pistiyle Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden biri. Hava kış aylarında burada öğlen 2 gibi tam anlamıyla kararmaya başladığı için tüm pistlerde ışıklandırma mevcut, bu da size ilginç bir deneyim imkanı sunuyor.

2- Ren geyiği kızağı: Lapland’in sembol canlısı ren geyikleriyle ahbap olmaya hazır olur. Levi’deki ren geyiği çiftliğine gittiğinizde onları besleyebilir, kızakla bir tur atıp kendinizi noel baba gibi hissedebilir, şanslıysanız onlarla selfie yapabilirsiniz.

3- Husky Safari: Lapland’in bir diğer meşhur aktivitesi ise husky safari. Gerçekten hayatımdaki en keyifli anlardan biriydi diyebilirim. Yaklaşık 20 dakikalık bir eğitimden geçiyorsunuz ve daha sonra Husky kızaklarını siz kullanıyorsunuz. Bir kişi oturuyor, diğeri sürüyor. Dilerseniz yarı yolda durup yer de değiştirebiliyorsunuz. 5 km boyunca harika dakikalar geçireceğinize eminim.

4-Kar motoru: 886 Km’lik evet yanlış duymadınız tam 886 Km’lik kar motoru yoluna sahip Levi’nin en heyecan verici aktivitelerinden biri. Aman dikkat kar motorlarınızı ağaca toslamayın, bir arkadaşım 700 euroya yakın para ödemek zorunda kaldı.

5- Ice-karting: Husky, ren geyiği gibi burasıyla klasikleşmiş aktiviteleri bir kenara bırakırsak benim en keyif aldığım ve daha önce eşi benzerine rastlamadığım aktivite Ice-karting oldu. Daha önce çok kez karting (Go kart) yapmıştım fakat kar üstünde ne kadar farklı ve heyecan verici olacağını bir hayal edin.

15er dakikalık iki sefer için 55 euro ödedim, pahalı görüp caymayın bu tecrübeyi hayatınızda belki de bir daha yaşayamayacaksınız.

6-Karda balık tutma
7-Kar raketi yürüyüşü
8-Karda bisiklet sürme

Noel Baba Köyü

Gelelim masal gibi inşaa edilmiş Noel Baba Köyüne. Daha önce dediğim gibi burası Rovaniemi’de yani Levi’nin 2.5 saat kadar güneyinde yer alıyor. Burası en çok küçük yaştaki çocukların ilgi odağı bir yer öncelikle bunu söylemeliyim. Özellikle Levi’deki harika aktivitelerden sonra buraya gelen gençler için 45 dakikadan sonra sıkıcı gelmeye başlıyor.

Noel Baba ile birlikte fotoğraf çektirmek için biraz kuyrukta beklemeniz gerekebilir ve daha sonrasında o fotoğrafı satın almak size epey bir pahalıya patlayabilir. Hatırladığım kadarıyla bir büyük fotoğraf 25 euro, 5 küçük fotoğraf 35 euroydu. 

Dedim ya burası özellikle küçük çocuklar için harika bir yer diye, onların keyiften dört köşe olacağı her şey var. Bembeyaz her yer karlar içinde, her taraf yılbaşı süsleriyle süslenmiş ışıl ışıl. Kardan eğimler yapılmış bebek denilecek yaşlardaki çocuklar babalarının kucaklarında plastik kızaklarla kayıyorlar. Burası daha anlatmakla bitmez aslında.

Burası için önerebileceğim en önemli şey, Dünya’da noeli kutlamak için en güzel yer seçildiği için Noel zamanı burası gerçekten harika oluyor. Fakat bir o kadar da özellikle uçak biletleri ve oteller o dönem çok pahalı olduğu için Noel yaklaşırken Aralık başı gibi gitmeniz.

Husky Çiftliği

Levi’deki Tundra Huski Çiftliği, gerçekten köpeklerinin hepsine aşık genç bir çift tarafından işletiliyor. Tam 76 tane husky bulunan bu çiftlik, çok büyük bir alana kurulmuş. Husky safarisi bittikten sonra size şömine yanan kulübede sıcak şarap veya alkolsüz sıcak içecek ve huskylerle fotoğraf çektirip onları sevme imkanı sunuyor bu çiftlik sizlere. 5 km Husky safarisi, otelden çiftliğe gidiş-dönüş servis ve içecek ikramı toplam 60 euro verdim. Yaklaşık 1.5-2 saatlik bir aktivite bu, planınızı ona göre yapın.

Ren Geyiği Çiftliği

Levi’deki ren geyiği çiftliği, husky çiftlğinden de daha büyük bir alana konumlanmış. Içerisinde çok sayıda tahtadan evler, kulübeler, çadırlar, çitle çevrili geyik alanları bulunmakta. Burada Ren geyiği kızağı yapmalısınız ama huskylerdeki gibi siz sürmüyorsunuz ve tahmin edileceği üzere husky safarisi kadar yüksek hızlı bir tur değil. Daha sonra ren geyiklerini besleyebilir, bu bölgenin ilk insanlarından olan Samiler’in geleneksel kostümünü giyen çiftlik çalışanı ile fotoğraf çektirebilir, geyik avlanmasıyla ilgili size sunduğu şovu izleyebilir veya açık havada yakılan ateşin etrafında ısınarak vakit geçirebilirsiniz.
 
Buradaki her görevliye ren geyikleriyle ilgili dilediğin, merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz çok canayakın insanlar ve bilgilendirmekten keyif alıyorlar. Örneğin, Ren geyiklerine en yakın türün eşek olduğunu, ren geyiklerinin boynuzlarını her yıl yenilendiğini ve evren üzerinde en çabuk büyüyen canlı şeyin bu boynuzlar olduğunu onlardan öğrendim. Bu büyüme hızı günde 3-4 cm, neredeyse boynuzun uzama evresini çıplak gözle izleyebileceğimiz bir büyüme hızından bahsediyorum.
 
Bu tur için kızak, otelden gidiş-geliş ulaşım toplam 25 euro ödemiştim.

SON SÖZ

Lapland’e gidecek olanların öncelikle Rovaniemi yerine Levi’yi tercih etmelerini öneririm. Benim gittiğim tarihlerde hava bulutla kaplı olduğundan sizlere maalesef Kuzey Işıkları fotoğrafı sunamıyorum fakat Levi’de hiç ışık almayan yerler de kolay bulunduğundan Kuzey Işıkları’nı görmek için de daha uygun olabilir. Kuzey Işıkları için sanırım en iyi tarih Ocak ve Şubat ayları, daha öncesinde hava genelde kar yağışından da dolayı bulutlu oluyor. Maalesef bu biraz şans işi, 1 haftalık kuzey ışıkları tahmini yapan internet siteleri var onları araştırabilirsiniz ve tahminleri genelde tutuyor.

Son olarak Lapland hayatımda gittiğim en ilginç yerlerden biriydi ve umarım bir gün tekrardan oraya gider ve bu sefer Kuzey Işıklarını da görme erdemine ulaşırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir