Orta Amerika

Rio ve Salvador Gezi Rehberi

2011 yılında yapmış olduğum Brezilya gezisini 3.5 yıl sonra kaleme alıyorum. Bu yüzden bu yazıda yanlış veya eksik hatırladığım, hatta güncelliğini yitirmiş bazı bilgiler veriyor olabilirim.

Brezilya’ya varış ve Sao Paolo

THY’nin direkt Sao Paolo uçuşuyla Brezilya’ya vardım. Sao Paulo’dan Salvodor’a uçacağım için 1 günü Sao Paulo’daki havaalanına yakın bir otelde geçirmeye karar verdim. Ünlü Formula 1 pilotu Ayrton Senna’nın doğduğu şehir olarak ün yapan Sao Paulo’da açıkçası vakit yetersizliğinden gezemedim. Ancak siz vakit ayırabilirseniz Ayrton Senna’nın mezarını benim yerime de ziyaret etmeyi unutmayın.

Salvador

Güzel bir uykunun ardından ertesi gün uçakla Salvador’a hareket ettim. Açıkçası Salvador, Brazilya’ya ilk defa gidecek bir kişi için gidilmesi gereken ilk şehir değil. Bir arkadaşım Portekizce kursuna gittiği için Salvador’dan gezmeye başladım, ancak oldukça pişman oldum. Havaalanı otel yolculuğu bile başlı başına problem oldu. Havaalanında çok sayıda kişi taksici olduğunu söyleyip arabasına bindirmek için kolundan çekiştirebiliyor. Ben ısrarla daha önce arkadaşımdan aldığım bilgi doğrultusunda otobüsü bekledim. 1 saatlik bekleyişin ardından otobüse binerek otele vardım. Salvador’daki halk Rio ve Sao Paulo’ya göre daha fakir olduğu için daha dikkatli olmanızı öneririm. Ayrıca yerli halk turistleri soyulmaya aday kişiler olarak görüyor ve her an kazık atmak için fırsat kolluyorlar.

Rio

Salvador’dan sonra Rio gerçekten görülesi bir şehir olarak dikkati çekiyor. Tarihi, turistik yerleri ve eğlence hayatı göze çarpıyor. Ayrıca Salvador’a göre daha turistik bir şehir olduğu ve halkı Salvador’a göre daha az fakir olduğu için kendinizi Salvador’daki kadar kötü hissetmiyorsunuz. Rio’da Corcovado ve Sugarloaf gezilerini içeren günübirlik tura çıkmanız şart. Ayrıca yakın bölgelerdeki adaları ziyaret edebileceğiniz günübirlik geziler de var. Eğer vaktiniz ve sabrınız çoksa bu gezilere katılabilirsiniz. Açıkçası beni çok tatmin etmedi bu gezi.  2 saatlik otobüs yolculuğundan sonra tekneyle 1 saat daha gidiyorsunuz. Gidiş geliş toplam 6 saat yolda geçiyor ve topu topu birkaç saatlik ada havası almak için bence değmiyor. Ama yine de karar sizin.

Copacabana plajında ve etrafındaki oteller eğlencenin merkezi. Copacabana’nın hemen bitiminde başlayan İpanema plajını da gezmeyi unutmayın.

Brezilya’da dikkat etmeniz gerekenler

Şehir içinde kullandıkları otobüsler çok eski ve konforsuz. Buna rağmen hepsi klimalı ve klimalar sonuna kadar açık oluyor. Eğer klima sizi rahatsız ediyorsa otobüslere binmek sizi gerçekten rahatsız edebilir.